5 trendów M&A

Analiza EY: 5 trendów, które mają wpływ na rynek fuzji i przejęć w 2017 roku.

Wartość transakcji na rynku fuzji i przejęć w pierwszej połowie 2017 roku globalnie wyniosła 1,4 bln USD. To o 4% mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Firma doradcza EY wskazała pięć najważniejszych trendów, które będą wpływać na rynek fuzji i przejęć w całym 2017 roku. 

Poszukiwanie czynników wzrostu to główne zadanie na 2017 rok dla zarządów. Gwałtowne zmiany, jakie zachodzą w biznesie będą miały większy wpływ na ich decyzje niż niepewność wynikająca z sytuacji geopolitycznej na świecie. Transakcje fuzji i przejęć (M&A) są najszybszą metodą rozwoju i dlatego stały się jednym z najważniejszych elementów strategii przedsiębiorstw, obok joint ventures, sojuszy czy partnerstw. Na globalny rynek M&A w 2017 wpływa pięć najważniejszych trendów:

1. Patrzenie przyszłościowe – dzisiejsze transakcje jutro mogą okazać się przełomowymi 

Tempo rozwoju przyszłościowych modeli biznesowych przyspieszy, ponieważ przedsiębiorstwa dostosowują się do cyfrowej transformacji. Oznacza to, że granice między tradycyjnymi sektorami będą się zacierać. Równocześnie będą się także zmieniały preferencje konsumentów. Firmy przede wszystkim kupują innowacje, które pomogą stworzyć nowe modele biznesowe i wyjść poza tradycyjny sektor gospodarki.

2. Łatwo dostępne transakcje transgraniczne 

Firmy funkcjonują w globalnym otoczeniu, z globalnymi łańcuchami dostaw, które muszą być zabezpieczone. Transakcje fuzji i przejęć stają się jednym z efektywniejszych instrumentów gwarantujących bezpieczeństwo łańcucha dostaw. Rok 2017 będzie rokiem wzrostu transgranicznych fuzji i przejęć, zwłaszcza pomiędzy krajami azjatyckimi i północnoamerykańskimi. Nadal bardzo aktywne na tym rynku będą chińskie przedsiębiorstwa.

3. Waluty zwiększają atrakcyjność transakcji

Zmiany kursów walut, w tym spadek wartości funta brytyjskiego czy euro, mogą mieć wpływ na czas dokonywania transakcji oraz podnieść atrakcyjność europejskich aktywów.

4. Regulacje – tak czy nie?

W wielu krajach tendencje do tworzenia narodowych czempionów, zdolnych do uczestniczenia w coraz bardziej konkurencyjnym otoczeniu biznesowym, stają się silniejsze. Regulatorzy rynków rozwiniętych, w tym przede wszystkim USA i Europy, mogą poważnie przyjrzeć się tym trendom.

5. Moda na przyspieszenie zmian w portfolio

Niezależnie od niepewności geopolitycznej i gwałtownych zmian, 2017 będzie rokiem wzmożonej aktywności transakcyjnej.

Zarządzający przedsiębiorstwami będą szukać większej liczby firm, które mogliby przejąć, korzystając ze zróżnicowanych form transakcji. W 2017 roku coraz chętniej będą nabywały przedsiębiorstwa spoza swojego sektora, by zwiększyć konkurencyjność, zdobyć nowych klientów i wprowadzić na rynek nowe produkty i usługi.